plam
31 شهریور 1401 - 13:49

21 هزار پرونده توانبخشی در زنجان فعال است

مدیرکل بهزیستی استان زنجان گفت: در بهزیستی استان زنجان بیش از ۲۱ هزار پرونده توانبخشی زیرپوشش وجود دارد و یک هزار و ۶۹۸ نفر از افراد دارای معلولیت نیز از خدمات مراکز شبانه‌روزی بهره‌مند هستند.

به گزارش خبرگزاری فارس از زنجان، سلمان حسینی مدیرکل بهزیستی استان زنجان در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در حال حاضر مجموعاً ۷۰ مرکزغیردولتی (روزانه، شبانه روزی،  ومراکز مثبت زندگی) در حوزه توانبخشی به افراد دارای معلولیت خدمات  ارائه می دهند.

مدیرکل بهزیستی استان زنجان با بیان اینکه این برنامه به افراد دارای آسیب، توانایی رسیدن به سطح عملکردی مطلوب از نظر ذهنی، فیزیکی، شناختی، روانی و اجتماعی را می‌دهد، افزود: در بهزیستی استان زنجان بیش از ۲۱ هزار پرونده توانبخشی زیرپوشش وجود دارد و یک هزار  و ۶۹۸ نفر از افراد دارای معلولیت نیز از خدمات مراکز شبانه‌روزی بهره‌مند هستند.

وی خدمات توانبخشی را یک فرایند پیشرونده، پویا، هدفمند و غالبا محدود از نظر زمانی عنوان کرد و گفت: افراد دارای معلولیت، سالمندان، بیماران روانی مزمن و افراد دارای اختلالات طیف اتیسمی که معلولیت یا ناتوانی آنها به تایید کمیسیون تعیین نوع و شدت معلولیت استان رسیده باشد از این خدمات بهره‌مند می‌شوند.

حسینی به توانبخشی مبتنی بر خانواده اشاره کرد و گفت: این خدمات توسط اشخاص حقیقی یا حقوقی با کسب مجوز از سازمان بهزیستی تأسیس و تحت نظارت آن خدمات توانبخشی و مراقبتی در منزل توسط مراقبین آموزش دیده زیر نظر کارشناس تخصصی علوم مراقبت و توانبخشی و با مشارکت اعضای خانواده به افراد با معلولیت جسمی حرکتی، بیماری روانی مزمن، افراد دارای اختلالات هوشی رشدی) ذهنی (و افراد سالمند معلول با معلولیت شدید و خیلی شدید وافراد دارای اختلالات طیف اتیسم ارائه می‌شود که در قالب این برنامه ۱۷۴ نفر از این خدمات بهره می‌برند.

خانوادهسازمان بهزیستیمدیرکل بهزیستی استان زنجان با اشاره به اینکه وسایل کمک توانبخشی از جمله نیازهای اولیه افراد دارای معلولیت برای دستیابی به حداکثر سطح بازتوانی، استقلال فردی، حرفه‌ای و اجتماعی، تبدیل توانمندی‌های بالقوه به مهارت‌های بالفعل و بالا بردن سطح مشارکت اجتماعی این افراد است، خاطرنشان کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون ۷۹۳ نفر از افراد دارای معلولیت تحت پوشش  از لوازم کمک توانبخشی شامل لوازم بهداشتی، ویلچر، سمعک، باتری سمعک، عصای نابینایان، ارتز و پروتز، دستگیره ی کمکی، تشک مواج و... استفاده کرد.

انتهای پیام/73005

منبع: فارس
شناسه خبر: 751763