plam
14 مرداد 1401 - 12:59

تداوم محدویت آل سعود علیه شیعیان قطیف در آستانه عاشوراء

ریاض همزمان با نزدیک شدن به عاشورای حسینی، بر دامنه اقدامات خود علیه شیعیان عربستان به ویژه در قطیف افزوده است.

- اخبار بین الملل -به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم،  دولت عربستان تصمیمی مبنی بر ممنوعیت خروج موکب‌های عزاداری سید الشهدا(ع) در خیابان‌های قطیف صادر کرد.

خبرگزاری تسنیممراة الجزیره در گزارشی با اشاره به اقدامات آل سعود در علیه شیعیان آورده است: دولت عربستان اعلام کرده است که خروج موکب های عزاداری در خیابان‌ها ممنوع است و این مراسم باید تنها در داخل حسینیه ها برگزار شود.

براساس این گزارش، اداره تحقیقات عمومی عربستان از طریق ادارات اوقاف و میراث در استان قطیف با نزدیک شدن به شب های محرم، محدودیت‌های شدیدی را علیه مردم اعمال کرده و از آن تحت عنوان «پروتکل‌های ویژه برگزاری مراسم عاشورا» تعبیر کرده است.

همین پایگاه در ادامه این گزارش آورده است: مسئولان برگزاری مراسم عزاداری محرم در استان قطیف باید این پروتکل‌ها را امضا کنند و مسئولیت هرگونه تخطی از آن را برعهده بگیرند. علاوه بر این صاحبان حسینیه‌ها نیز باید قبل از برگزاری مراسم در اداره اوقاف و میراث این کشور ثبت نام کنند.

علاوه بر این دولت عربستان نصب پرچم های عاشورایی در خیابان‌ها و میادین عمومی و حتی منازل و ساختمان‌ها را ممنوع کرده و اعلام کرده است که مجالس عزاداری امام حسین(ع) باید در زمان‌های مشخصی و با حضور معدود افراد برگزار شود.

دولت عربستان همچنین از خطبای حسینی خواسته است به موضوعاتی که«اختلاف برانگیز» خوانده، نپردازند و اصولی را برای سخنرانی‌های آنها تعیین کرده است. نصب بلندگو در مساجد و حسینیه‌ها و مکان‌های عزاداری نیز ممنوع شده است.

سازمان‌های حقوق بشری که وضعیت اقلیت‌ها را در عربستان رصد می‌کنند، تاکید دارند که شیعیان در این کشور تحت آزار و سرکوب هدفمند و سیستماتیک قرار دارند و تبعیض رسمی علیه شیعیان در عربستان قابل مشاهده است.

شیعیان در عربستان از حضور در فعالیت‌های عمومی محروم شده و به حاشیه رانده می‌شوند.ضمن این که شیعیان در عربستان در صورت اعتراض به شرایط بد زندگی خود، با دستگیری‌های خودسرانه دسته جمعی، محدودیت‌ها، زندان و اعدام بدون توجیه قانونی مواجه می‌شوند.

هرچند شیعیان عربستان در دوره‌های مختلف حکومت آل سعود مشکلات زیادی داشته‌اند، اما با روی کار آمدن «ملک سلمان» در سال 2015 و ولیعهد شدن فرزندش محمد، شرایط ویژه علیه شیعیان در این کشور حاکم شده، به حدی که آنها حتی اجازه برگزاری مراسم محرم را نیز ندارند.

مردم منطقه قطیف از سختگیری‌های مقامات سعودی و اقدامات ضددینی آنها در خصوص لغو مراسم عزاداری محرم و برداشتن بنرهای مربوط به این ماه و اقدامات دیگر آل سعود بسیار ناراحت و ناراضی هستند.

تاکنون دهها شیعه منطقه قطیف توسط دستگاه امنیتی آل سعود دستگیر شده‌اند؛ بازداشت فعالان شیعه و مخالفان دولت سعودی هرچند همواره در عربستان وجود داشته، اما از زمان ولیعهد شدن محمد بن سلمان از ژوئن 2017 به این سو روند بازداشت‌ها و سرکوب‌ شیعیان و مخالفان سعودی افزایش چشمگیری داشته است به گونه‌ای که در ماه می 2019 دولت سعودی دست به اعدام 37 نفر زد .همچنین در 12 مارس 2022 41 نفر از معترضان شیعه عربستانی و از اهالی مناطق الاحساء و قطیف در شرق عربستان اعدام شدند.

برگزاری مراسم ماه محرم در شرق عربستان با وجود محدودیت‌های آل سعود

برگزاری مراسم ماه محرم در شرق عربستان با وجود محدودیت‌های آل سعودموافقت سعودی‌ها با پرواز شرکت هواپیمایی صهیونیستی از حریم هوایی عربستان

موافقت سعودی‌ها با پرواز شرکت هواپیمایی صهیونیستی از حریم هوایی عربستاننقض گسترده حقوق بشر در عربستان موضوعی است که همواره مورد توجه سازمان‌ها و گروه‌های بین‌المللی حقوق بشری بوده است، اما باید توجه داشت که خشونت فرقه‌ای و سیاست‌های تبعیض آمیز نظام‌مند به ویژه علیه شیعیان در عربستان از جمله مواردی است که به رغم در پی داشتن قربانیان فراوان، اغلب از نگاه جامعه بین‌المللی دور مانده و مورد غفلت قرار گفته است.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 536173