plam
09 مرداد 1401 - 09:59

آداب و رسوم اهل سنت خراسان شمالی در محرم و روز عاشورا

بجنورد- فعال فرهنگی و اجتماعی اهل سنت خراسان شمالی به تشریح آداب ترکمن‌ها در محرم و روز عاشورا پرداخت و گفت: پخت برخی غذاهای خاص و توزیع آن‌ها از جمله رسوم اهل سنت در عاشورا است.

نور محمد مرادی در گفتگو با خبرنگار مهر به تشریح آداب و رسوم اهل سنت خراسان شمالی در ایام محرم و خصوصاً روز عاشورا پرداخت و اظهار کرد: یکی از ماه‌های به یاد ماندنی و دارای فضیلت هر سال ماه محرم است که ترکمن‌ها به سبب قرار داشتن روز عاشورا در این ماه آن را «عاشر آی» می‌نامند.

خبرنگار مهرعاشرآیاین فعال فرهنگی و اجتماعی ترکمن ادامه داد: در روز عاشورا یاد کردن و نثار فاتحه به روح تازه گذشتگان با تجمع در منزل بازماندگان متوفی از جمله رسومی است که با خواندن آیاتی از قرآن کریم به جا آورده می‌شود.

وی افزود: در این روز که به آن آغرگونی یا اصطلاحاً روز سنگین می‌گویند، فعالیت‌های روزمره و کسب و کار تعطیل می‌شود زیرا مردم بر این باورند که روز خوش یمنی نیست.

آغرگونیمرادی گفت: در این روز خواندن نماز نافله و نثار آن به روح شهدای کربلا سفارش می‌شود.

نافلهاین فعال فرهنگی ترکمن تصریح کرد: ترکمن‌ها به احترام این روز متولدین در این روز را به نام‌های خاصی از جمله عاشور گلدی، عاشور مراد، عاشور محمد، عاشور بیکه، عاشور گل، عاشور بی بی و امثالهم نام گذاری می‌کنند.

گلدیبیکهوی افزود: همچنین پسران دوقلوی متولد شده در این ایام را به نام‌های حسن و حسین و دختران دوقلو را به نام‌های عایشه و فاطمه مزین می‌کنند.

وی افزود: ترکمن‌ها به اهل بیت و ائمه اطهار ارادت خاصی دارند و به زیارت قبور امامان و اولیا و پیشوایان دینی می‌روند و به آن‌ها توسل می‌کنند اما به مناسبت وفات یا شهادت آنها به سبک برادران شیعه مراسم سینه زنی، راهپیمایی و برپایی دسته و موکب ندارند.

مرادی بیان کرد: ترکمن‌ها در آن روزها با تجمع در مراکز دینی و عبادی به خواندن آیات قرآن و نثار به روح آن اولیا ارادت خودشان را نشان می‌دهند.

وی افزود: در مراکز ترکمن نشین زنان خانواده نیز با پختن نان و خوراکی‌های روغنی مانند قتلمه، چاپاتی، چلپک و بیشمه به انتظار حضور علما و اهالی مسجد می‌نشینند تا با نثار فاتحه و قرائت قرآن از برکات آن روز بهره مند شوند.

قتلمهچلپکبیشمهمرادی در پایان گفت: در این روز صدقه دادن به فقرا و مستمندان و دستگیری یتیمان و بی نوایان تاکید علما اهل سنت است.

منبع: مهر
شناسه خبر: 504195